AA03E-090A-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA03E-090A-R
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 9V 2.75W
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Product Status :
Active
Form :
Wall Mount (Class II)
Power (Watts) :
2.75 W
Series :
AA03E (2.75W)
Load Regulation :
Regulated
Phihong
Product :
Fixed Plug
RoHS :
Details
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Mounting Style :
Wall Mount
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC, 100 VAC to 240 VAC
Input Type :
Fixed Blade
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Region Utilized :
Europe
Minimum Operating Temperature :
0 C
Region :
Europe
Polarization :
Positive Center
Input Connector :
CEE 7/16
No Load Power Consumption :
26mW
Weight :
Approvals :
CB, CE, IEC 62368-1
Voltage - Output :
9V
Package :
Box
Current - Output (Max) :
306mA
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Number of Outputs :
1 Output
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Cord Length :
59" (1.50m)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Connector Type :
Barrel Connector
Applications :
ITE (Commercial)
Brand :
Phihong
Output Power :
2.75 W
Approval Agency :
CE
Efficiency :
Level VI, CoC Tier 2
Size / Dimension :
2.28" L x 1.50" W x 0.83" H (58.0mm x 38.0mm x 21.0mm)
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C