AA03A-090A-R
Mfr.Part #
AA03A-090A-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 2.8W
Product Category :
Number of Outputs :
1 Output
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Efficiency :
Level VI
Approval Agency :
cULus
Series :
AA03A (2.75W)
Voltage - Output :
9V
Size / Dimension :
1.69" L x 1.55" W x 0.83" H (43.0mm x 39.4mm x 21.0mm)
North America
RoHS :
Details
Weight :
Bulk
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Output Power :
2.75 W
Cord Length :
59" (1.50m)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Power (Watts) :
2.8 W
Phihong
Product :
Fixed Plug
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Current - Output (Max) :
306mA
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC, 100 VAC to 240 VAC
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C