AA03A-120A-R
Mfr.Part #
AA03A-120A-R
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 2.8W
Wall Mount (Class II)
Approval Agency :
cULus
Power (Watts) :
2.8 W
North America
RoHS :
Details
Product :
Fixed Plug
Polarization :
Positive Center
Maximum Operating Temperature :
+ 40 C
Output Power :
2.75 W
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC, 100 VAC to 240 VAC
Size / Dimension :
1.69" L x 1.55" W x 0.83" H (43.0mm x 39.4mm x 21.0mm)
Wall Mount AC Adapters
Subcategory :
AC-DC Power Supply
Standard Number :
Weight :
Number of Outputs :
1 Output
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length :
59" (1.50m)
Current - Output (Max) :
229mA
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Phihong
Series :
AA03A (2.75W)
Voltage - Output :
12V
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C