AA03A-075A-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AA03A-075A-R
Manufacturer
PHIHONG USA
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 7.5V 2.8W
Stock
55
In Stock :
55
Manufacturer :
PHIHONG USA
Product Category :
Voltage - Output :
7.5V
Applications :
ITE (Commercial)
Output Power :
2.75 W
Base Product Number :
AA03A
Input Type :
Fixed Blade
Brand :
Phihong
Phihong
Product Type :
Wall Mount AC Adapters
Region :
North America
Region Utilized :
North America
Output Connector :
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Operating Temperature :
0°C ~ 40°C
Size / Dimension :
1.69" L x 1.55" W x 0.83" H (43.0mm x 39.4mm x 21.0mm)
Product Category :
Wall Mount AC Adapters
Minimum Operating Temperature :
0 C
Current - Output (Max) :
366mA
Input Connector :
NEMA 1-15P
Product Status :
Active
Form :
Wall Mount (Class II)
Connector Type :
Barrel Connector
Power (Watts) :
2.8 W
Polarization :
Positive Center
Load Regulation :
Regulated
Standard Number :
Efficiency :
Level VI
Package :
Bulk
Input Voltage :
90 VAC to 264 VAC, 100 VAC to 240 VAC
Mounting Style :
Wall Mount
No Load Power Consumption :
75mW (Max)
Approvals :
cUL/UL 62368-1
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Cord Length :
59" (1.50m)
Series :
AA03A (2.75W)