A11CSQ48VDC1.2R
Mfr.Part #
A11CSQ48VDC1.2R
Description
RELAY AUTOMOTIVE 30A SPDT 1C 48V
Stock
475
In Stock :
475
Must Operate Voltage :
33.6 VDC
Coil Voltage :
48VDC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Resistance :
1.92 kOhms
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Coil Current :
25 mA
Mounting Type :
Socketable
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
75VDC - Max
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Coil Power :
1.2W
Datasheets
A11CSQ48VDC1.2R
CIT Relay and Switch A11CSQ48VDC1.2R
A11CSQ48VDC1.2R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V