A11CSP12VDC1.5
Mfr.Part #
A11CSP12VDC1.5
Description
RELAY AUTO SPDT 12VDC PCB
Stock
500
In Stock :
500
Coil Current :
125 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Mounting Type :
PCB Pin
Coil Power :
1.5W
Coil Resistance :
96 Ohms
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Base Product Number :
A11CSP
Coil Voltage :
12VDC
Termination Style :
PC Pin
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Features :
Sealed - Fully
Coil Type :
Non Latching
Voltage :
1A - 25A, 30A @ 14VDC; 1C - 20A @ 14VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Datasheets
A11CSP12VDC1.5
Introducing Automotive Relays CIT Relay and Switch A11CSP12VDC1.5 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C ~ 85°C, Mounting Type:PCB Pin, Voltage:1A - 25A, 30A @ 14VDC; 1C - 20A @ 14VDC, A11CSP12VDC1.5 pinout, A11CSP12VDC1.5 datasheet PDF, A11CSP12VDC1.5 amp .Beyond Automotive Relays CIT Relay and Switch A11CSP12VDC1.5 ,we also offer CB1-T-P-12V, AEV14024W, A161CS12VDC.64, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
CIT Relay and Switch A11CSP12VDC1.5
A11CSP12VDC1.5 datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V