A11CSP12VDC1.5D
Mfr.Part #
A11CSP12VDC1.5D
Description
RELAY AUTO SPDT 12VDC PCB DIODE
Stock
500
In Stock :
500
Coil Resistance :
96 Ohms
Mounting Type :
Through Hole
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
30 A
Base Product Number :
A11CSP
Switching Voltage :
75VDC - Max
Termination Style :
PC Pin
Features :
Diode, Sealed - Fully
Coil Current :
125 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Coil Power :
1.5W
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Datasheets
A11CSP12VDC1.5D
CIT Relay and Switch A11CSP12VDC1.5D
A11CSP12VDC1.5D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V