A11CSP12VDC1.2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
A11CSP12VDC1.2
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Description
RELAY AUTO SPDT 12VDC PCB
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Product Category :
Automotive Relays
Coil Power :
1.2W
Release Time :
7 ms
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
PC Pin
Coil Voltage :
12VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
10 ms
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Features :
Resistor, Sealed - Fully
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Package :
Tube
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Coil Current :
100 mA
Coil Type :
Non Latching
Contact Rating (Current) :
30 A
Mounting Type :
Through Hole
Base Product Number :
A11CSP
Switching Voltage :
75VDC - Max
Series :
A1
Coil Resistance :
120 Ohms
Datasheets
A11CSP12VDC1.2
CIT Relay and Switch A11CSP12VDC1.2
A11CSP12VDC1.2R datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V