A11CSQ24VDC1.5D
Mfr.Part #
A11CSQ24VDC1.5D
Description
RELAY AUTO SPDT 24VDC QC DIODE
Stock
390
In Stock :
390
Coil Resistance :
384 Ohms
Coil Power :
1.5W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Features :
Diode, Sealed - Fully
Switching Voltage :
75VDC - Max
Coil Voltage :
24VDC
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Base Product Number :
A11CSQ
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Must Operate Voltage :
18 VDC
Contact Rating (Current) :
30 A
Coil Current :
62.5 mA
Mounting Type :
Socketable
Datasheets
A11CSQ24VDC1.5D
CIT Relay and Switch A11CSQ24VDC1.5D
A11CSQ24VDC1.5D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V