A11CSQ24VDC1.2D
Mfr.Part #
A11CSQ24VDC1.2D
Description
RELAY AUTO SPDT 24VDC QC DIODE
Stock
477
In Stock :
477
Coil Voltage :
24VDC
Switching Voltage :
75VDC - Max
Mounting Type :
Socketable
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
Must Operate Voltage :
18 VDC
Coil Current :
50 mA
Coil Power :
1.2W
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Features :
Diode, Sealed - Fully
Contact Rating (Current) :
30 A
Coil Resistance :
480 Ohms
Base Product Number :
A11CSQ
Datasheets
A11CSQ24VDC1.2D
CIT Relay and Switch A11CSQ24VDC1.2D
A11CSQ24VDC1.2D datasheet pdf and Automotive Relays product details from CIT stock available at
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
  • Panasonic
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
    RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V