79RC32H435-266BCGI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
79RC32H435-266BCGI
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Speed :
266MHz
Base Part Number :
79RC32
Graphics Acceleration :
No
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Voltage - I/O :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Additional Interfaces :
I2C, PCI, SPI, UART
Series :
Interprise™
Package / Case :
256-LBGA
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Packaging :
Tray
RAM Controllers :
DDR
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Core Processor :
MIPS32
Intersil (Renesas Electronics Corporation) 79RC32H435-266BCGI
MIPS32 Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 256-LBGA
79RC32H435-266BCGI Overview
Shipping overseas is convenient since the embedded microprocessor is packed in 256-LBGA. In order to provide high reliability, advanced packaging method Tray is used. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around -40°C~85°C TA. The cpu microprocessor belongs to the Interprise™ series. The CPU is cored with a MIPS32 processor. The CPU uses DDR RAM controllers. This microprocessor features interfaces I2C, PCI, SPI, UART. In this CPU, I/O is set to 3.3V. The microprocessor can be searched for with 79RC32 if you are looking for variants.