79RC32H434-400BCG
Mfr.Part #
79RC32H434-400BCG
Package / Case
256-LBGA
Description
IC MPU INTERPRISE 400MHZ 256BGA
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Voltage - I/O :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Supplier Device Package :
256-CABGA (17x17)
Speed :
400MHz
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Package / Case :
256-LBGA
Datasheets
79RC32H434-400BCG
Intersil (Renesas Electronics Corporation) 79RC32H434-400BCG
MIPS32 Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 256-LBGA
79RC32H434-400BCG Overview
The embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 256-LBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around 0°C~70°C TA. Interprise™ is its series number. Core-wise, this CPU has a MIPS32 processor. It has DDR RAM controllers. A I2C, PCI, SPI, UART interface has been added to this microprocessor in order to serve the user better. As far as I/O is concerned, this CPU runs at 3.3V. To find variants of the microprocessor, try searching with 79RC32. There is a 256-CABGA (17x17) package offered by suppliers.