79RC32H434-266BCGI
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
79RC32H434-266BCGI
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
256-LBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA
Manufacturer :
Product Category :
Microprocessors
Additional Interfaces :
I2C, PCI, SPI, UART
Voltage - I/O :
3.3V
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
4 (72 Hours)
Core Processor :
MIPS32
RAM Controllers :
DDR
Ethernet :
10/100Mbps (1)
Base Part Number :
79RC32
Speed :
266MHz
Supplier Device Package :
256-CABGA (17x17)
Graphics Acceleration :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package / Case :
256-LBGA
Series :
Interprise™
Packaging :
Tray
Intersil (Renesas Electronics Corporation) 79RC32H434-266BCGI
MIPS32 Microprocessor Interprise™ Series 79RC32 256-LBGA
79RC32H434-266BCGI Overview
Since the microprocessor is packed in 256-LBGA, shipping overseas is convenient. High reliability is achieved by using advanced packaging methods Tray. This CPU has 1 Core 32-Bit cores and 1 Core 32-Bit bus widths. K-40°C~85°C TAw what the operating temperature is around -40°C~85°C TA. In the series Interprise™, it is found. MIPS32 processors are embedded in this CPU. There are DDR RAM controllers used by this CPU. Microprocessors with I2C, PCI, SPI, UART interfaces are designed to serve users better. 3.3V is the I/O speed of this CPU. Use 79RC32 to search for variants of the cpu microprocessor. Suppliers offer the 256-CABGA (17x17) package.
79RC32H434-266BCGI Features
MIPS32 Core
79RC32H434-266BCGI Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc.
79RC32H434-266BCGI Microprocessor applications.
  • Instrument control
  • Consumer electronics products
  • Toys
  • Robots
  • Radio
  • Television
  • Heater/Fan
  • Calculator
  • Kindle
  • Christmas lights
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAPACITOR CERM
    TVS DIODE 21VWM 3MPAK
    TVS DIODE 3.5VWM 2SFP
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
    TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
79RC32H434-266BC Intersil (Renesas Electronics Corporation) 46,027 IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA
79RC32H434-266BCG Intersil (Renesas Electronics Corporation) 30,939 IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA