6TPS150MZD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6TPS150MZD
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
1411 (3528 Metric) B1S
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 2411
Stock
50
In Stock :
50
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Length :
3.5 mm
Base Product Number :
6TPS
Ripple Current :
1.25A
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Product Length :
3.5mm
Manufacturer Size Code :
B1S
Series :
POSCAP? TPS
Product Status :
Active
Product Height :
1.1mm
Width :
2.8 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Type :
Molded
Qualification :
Product Width :
2.8mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm @ 100kHz
Capacitance :
150 µF
Lead Spacing :
Voltage - Rated :
6.3 V
Ratings :
Height - Seated (Max) :
0.047" (1.20mm)
Technology :
Tantalum
Leakage Current :
94.5 uA
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Size / Dimension :
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Voltage :
6.3V DC
B1S
Tolerance :
±20%
Termination Style :
SMD/SMT
Subcategory :
Capacitors
Height :
1.1 mm
Capacitance Tolerance :
± 20%
Product Type :
Tantalum Capacitors
ESR :
0.035Ohm
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Package :
Digi-Reel?
Product :
Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Datasheets
6TPS150MZD
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 6TPS150MZD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:Molded, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Package / Case:1411 (3528 Metric), Voltage:6.3V DC, Package/Case:B1S, Mounting Type:Surface Mount, 6TPS150MZD pinout, 6TPS150MZD datasheet PDF, 6TPS150MZD amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 6TPS150MZD ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.