6TPS150MUD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
6TPS150MUD
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
3528 B1S
Datasheet
Download
Description
CAP TANT POLY 150UF 6.3V 1411
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Tantalum - Polymer Capacitors
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Capacitance Value :
150uF
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.2mm
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case :
Width :
2.8 mm
Depth :
1.1mm
Mounting Style :
Surface Mount
Ripple Current :
1400 mA
Product :
Tantalum Organic Polymer Standard Grade
Polarity :
Polar
Dissipation Factor :
0.1%
Subcategory :
Capacitors
DCL :
94.5(uA)
ESR (Ohm) :
0.03
High Shock and Vibrating :
No
Leakage Current :
94.5 μA
Construction :
Flat
Brand :
Tolerance :
20%
Technology :
Polymer
Maximum Operating Temperature (°C) :
105
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Diameter :
2.2mm
Product Depth (mm) :
2.8
Seal :
Not Required
Voltage - Rated :
6.3 V
Lifetime :
2000h
Product Width :
2.8 mm
Qualification :
Voltage :
6.3VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Length (mm) :
3.5
Manufacturer Size Code :
B1S
Fail Safe with Built-in Fuse :
No
IL (uA) :
94.5
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+105°C
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Mounting :
Case Code :
B1S
Equivalent Series Resistance Type :
Standard
Type :
Polymer
RoHS :
Details
Product Height (mm) :
1.1
Number of Terminals :
2
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Series :
TPS
Operating Temperature Max Deg. C :
105C
IR (mA) :
Product Type :
Tantalum Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Length :
3.5mm
Tradename :
POSCAP
Case Style :
Molded
Maximum Dissipation Factor (%) :
10
Dimensions :
3.5 x 2.8 x 1.1mm
Capacitance Tolerance :
20%
Operating Temp Range :
-55C to 105C
Size (mm) :
3.5 X 2.8 X 1.1
Termination Style :
Not Required
Size / Dimension :
0.138 L x 0.110 W (3.50mm x 2.80mm)
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Product Category :
Tantalum Capacitors - Polymer
Operating Temperature Min Deg. C :
-55C
DF :
10%
Product Height :
1.1mm
ECCN (US) :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm @ 100kHz
Ratings :
Features :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Length W/Weld :
Product Length :
3.5 mm
Base Product Number :
6TPS
Insulation :
Packaging :
Tape and Reel
Capacitance :
150 uF
Tolerance (+ or -) :
20%
ESR :
30 mohm
Datasheets
6TPS150MUD
Introducing Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 6TPS150MUD from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:3528, Voltage:6.3VDC, Operating Temperature:-55°C ~ 105°C, Type:Polymer, Package/Case:B1S, 6TPS150MUD pinout, 6TPS150MUD datasheet PDF, 6TPS150MUD amp .Beyond Tantalum - Polymer Capacitors Panasonic 6TPS150MUD ,we also offer T520A107M006ATE045, F381A226MSA, TCJA107M004R0200, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.