500D256G025CB5A
Mfr.Part #
500D256G025CB5A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Description
CAP ALUM 25UF 25V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
17.5006mm
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Termination :
Axial
Capacitance :
25µF
Mounting Type :
Through Hole
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
75%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial, Can
Voltage - Rated :
25V
Series :
500D
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Min Operating Temperature :
-40°C
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
25V
Factory Lead Time :
21 Weeks
Datasheets
500D256G025CB5A
Vishay / Sprague 500D256G025CB5A
500D 25μF Capacitor 75% Bulk Through Hole 0.315Diax0.689L 8.00mmx17.50mm -40°C~85°C Axial, Can