500D105M150BA2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
500D105M150BA2
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1UF 20% 150V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
150V
Package / Case :
Axial, Can
Size / Dimension :
0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
150V
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
1μF
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
13.0048mm
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Termination :
Axial
Series :
500D
Life (Hours) :
2000 hours
Datasheets
500D105M150BA2
Vishay / Sprague 500D105M150BA2
500D 1μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm -40°C~85°C Axial, Can