337LMB450M2EF
Mfr.Part #
337LMB450M2EF
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.132A @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
450V
Capacitance :
330µF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.25596Ohm @ 120Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.45A @ 120Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Bulk
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Series :
LMB
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Datasheets
337LMB450M2EF
Cornell Dubilier Electronics 337LMB450M2EF
LMB 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In