337LBB350M2ED
Mfr.Part #
337LBB350M2ED
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Bulk
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Leakage Current :
3mA
Series :
LBB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ROHS3 Compliant
Diameter :
35mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
330µF
Life (Hours) :
3000 hours
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Polarization :
Polar
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
754mOhm
Dielectric Material :
Aluminium
Ripple Current :
1880mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
350V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tan Delta :
0.15
Datasheets
337LBB350M2ED
Cornell Dubilier Electronics 337LBB350M2ED
LBB 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1880mA 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In