337LBA350M2DD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
337LBA350M2DD
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 350V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
350V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Ripple Current @ High Frequency :
2.9841A @ 10kHz
Ripple Current :
2.03A
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
753.57mOhm @ 120Hz
Published :
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.03A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Polarization :
Polar
Series :
LBA
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
330µF
Mount :
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Datasheets
337LBA350M2DD
Cornell Dubilier Electronics 337LBA350M2DD
LBA 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.03A 1.181Dia 30.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In