2SCR293PHZGT100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SCR293PHZGT100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 30V 1A SOT89
Stock
938
In Stock :
938
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
30 V
Brand :
Transistor Polarity :
NPN
Power Dissipation :
2W
Qualification :
AEC-Q101
Frequency - Transition :
320MHz
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Packaging :
MouseReel
Mounting Style :
SMD/SMT
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
270 @ 100mA, 2V
Supplier Device Package :
SOT-89
Transition Frequency :
320MHz
Current - Collector (Ic) (Max) :
1 A
Continuous Collector Current :
1A
Configuration :
Single
Number of Elements per Chip :
1
RoHS :
Details
Minimum DC Current Gain :
270
Transistor Type :
NPN
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA (ICBO)
Product Status :
Active
Subcategory :
Transistors
Mounting Type :
Surface Mount
Power - Max :
2 W
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
350mV @ 25mA, 500mA
Product Type :
BJTs - Bipolar Transistors
Package / Case :
TO-243AA
Product Category :
Bipolar Transistors - BJT
Package Type :
SOT-89
Technology :
Si
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Datasheets
2SCR293PHZGT100
ROHM Semiconductor 2SCR293PHZGT100
NPN -55°C ~ 150°C (TJ) 100nA (ICBO) TO-243AA MouseReel Surface Mount
2SCR293PHZGT100 Overview
As the DC current gain is the ratio of the collector current to the base current, for this device the DC current gain is 270 @ 100mA, 2V.As a result of vce saturation, Ic reaches its maximum value (saturated), and vce saturation(Max) is 350mV @ 25mA, 500mA.Continuous collector voltages of 1A should be maintained to achieve high efficiency.Parts of this part have transition frequencies of 320MHz.SOT-89 is the supplier device package for this product.This device displays a 30 V maximum voltage - Collector Emitter Breakdown.
2SCR293PHZGT100 Features
the DC current gain for this device is 270 @ 100mA, 2V
the vce saturation(Max) is 350mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 320MHz