2SCR293P5T100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SCR293P5T100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 30V 1A MPT3
Stock
994
In Stock :
994
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-30 Code :
R-PSSO-F3
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Factory Lead Time :
13 Weeks
Configuration :
Single
Frequency - Transition :
320MHz
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transition Frequency :
320MHz
Reach Compliance Code :
not_compliant
Transistor Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
270 @ 100mA 2V
Package / Case :
TO-243AA
Published :
2017
Terminal Position :
Single
Case Connection :
COLLECTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Max Collector Current :
1A
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Transistor Type :
NPN
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Elements :
1
Polarity/Channel Type :
NPN
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
350mV @ 25mA, 500mA
Transistor Application :
AMPLIFIER
Collector Emitter Breakdown Voltage :
30V
Operating Temperature :
150°C TJ
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
350mV
Max Breakdown Voltage :
30V
Terminal Form :
Flat
Power - Max :
500mW
Number of Terminations :
3
Datasheets
2SCR293P5T100
ROHM Semiconductor 2SCR293P5T100
2SCR293P5T100 Overview
In this device, the DC current gain is 270 @ 100mA 2V, which is calculated by taking the ratio of the base current to collector current and dividing transistor by two.Saturation of VCE means Ic is at its maximum value (saturated), and VCE saturation (Max) is 350mV @ 25mA, 500mA.320MHz is present in the transition frequency.An input voltage of 30V volts is the breakdown voltage.Maximum collector currents can be below 1A volts.
2SCR293P5T100 Features
the DC current gain for this device is 270 @ 100mA 2V
the vce saturation(Max) is 350mV @ 25mA, 500mA
a transition frequency of 320MHz