229LMB025M2EE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
229LMB025M2EE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
33.9109mOhm @ 120Hz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Surface Mount :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Tan Delta :
0.4
Capacitance :
22000µF
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
4.938A @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Leakage Current :
11mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
3.95A @ 120Hz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Series :
LMB
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Datasheets
229LMB025M2EE
Cornell Dubilier Electronics 229LMB025M2EE
LMB 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In