229LBB035M2EF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
229LBB035M2EF
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Factory Lead Time :
22 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Leakage Current :
15.4mA
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Ripple Current @ Low Frequency :
5.41A @ 120Hz
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ High Frequency :
6.7625A @ 10kHz
Capacitance :
22000µF
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Diameter :
35mm
Mount :
PCB, Through Hole
Tan Delta :
0.25
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Snap in
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18.84mOhm @ 120Hz
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Published :
Ripple Current :
5.41A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Material :
Aluminium
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
40mm
Life (Hours) :
3000 hours
Voltage - Rated DC :
35V
ECCN Code :
EAR99
Polarization :
Polar
Series :
LBB
Datasheets
229LBB035M2EF
Cornell Dubilier Electronics 229LBB035M2EF
LBB 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 5.41A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In