229LBB016M2EC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
229LBB016M2EC
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
yes
Life (Hours) :
3000 hours
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Leakage Current :
7.04mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Series :
LBB
ESR (Equivalent Series Resistance) :
37.68mOhm @ 120Hz
Ripple Current :
4.15A
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Factory Lead Time :
22 Weeks
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
5.1875A @ 10kHz
Capacitance :
22000µF
Mount :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
4.15A @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Published :
Tan Delta :
0.5
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
JESD-609 Code :
e3
Lead Pitch :
10.0076mm
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
229LBB016M2EC
Cornell Dubilier Electronics 229LBB016M2EC
LBB 22000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.15A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In