20SEP68M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20SEP68M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 68UF 20% 20V T/H
Stock
32
In Stock :
32
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Pitch :
5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ High Frequency :
2.4A @ 100kHz
Height :
8mm
Number of Terminations :
2
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
ECCN Code :
EAR99
Number of Pins :
8
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Leakage Current :
272μA
REACH SVHC :
No SVHC
Published :
2012
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Dissipation Factor :
23 %
Tan Delta :
0.12
Series :
OS-CON™, SEP
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
20V
Mount :
Through Hole
Ripple Current :
2.4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Polarity :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current @ Low Frequency :
120mA @ 120Hz
Type :
Polymer
Lead Diameter :
500 µm
Mounting Type :
Through Hole
Voltage :
20V
Termination :
Radial
Diameter :
10mm
Capacitance :
68µF
Datasheets
20SEP68M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 20SEP68M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Number of Pins:8, Operating Temperature:-55°C~105°C, Package / Case:Radial, Can, Type:Polymer, Mounting Type:Through Hole, Voltage:20V, 20SEP68M pinout, 20SEP68M datasheet PDF, 20SEP68M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 20SEP68M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 20SEP68M
68μF ±20% Radial, Can 0.315 8.00mm Bulk 40mOhm OS-CON™, SEP Through Hole Polymer General Purpose