20SEP150M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20SEP150M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 20V T/H
Stock
160
In Stock :
160
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Lead Pitch :
5mm
Package / Case :
Radial, Can
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
20V
Height :
13mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
20mOhm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tan Delta :
0.15
Type :
Polymer
Diameter :
10mm
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±20%
Number of Pins :
13
Leakage Current :
600μA
Dissipation Factor :
15 %
Voltage :
20V
Polarity :
Polar
Life (Hours) :
3000 hours
Capacitance :
150µF
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
216mA @ 120Hz
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Lead Diameter :
600 µm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Published :
2012
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current :
4.32A
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
REACH SVHC :
No SVHC
Series :
OS-CON™, SEP
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
4.32A @ 100kHz
Datasheets
20SEP150M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 20SEP150M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:Radial, Can, Type:Polymer, Number of Pins:13, Voltage:20V, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~105°C, 20SEP150M pinout, 20SEP150M datasheet PDF, 20SEP150M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 20SEP150M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 20SEP150M
150μF ±20% Radial, Can 0.512 13.00mm Bulk 20mOhm OS-CON™, SEP Through Hole Polymer General Purpose