15C02CH-TL-E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
15C02CH-TL-E
Manufacturer
onsemi
Package / Case
SC-96
Datasheet
Download
Description
TRANS NPN 15V 1A 3CPH
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Collector Current :
1A
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
300 @ 50mA 2V
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency :
440MHz
Length :
2.9mm
Operating Temperature :
150°C TJ
Pin Count :
3
Power Dissipation :
700mW
Lead Free :
Lead Free
Transistor Type :
NPN
Package / Case :
SC-96
Contact Plating :
Tin
Height :
900μm
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Width :
1.6mm
Collector Emitter Breakdown Voltage :
15V
Number of Elements :
1
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
15V
Emitter Base Voltage (VEBO) :
5V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
280mV @ 20mA, 400mA
Collector Emitter Saturation Voltage :
280mV
Element Configuration :
Single
Collector Base Voltage (VCBO) :
20V