Y402795K3000T9W
Mfr.Part #
Y402795K3000T9W
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 95.3KOHM 0.01% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
6.3246mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Power (Watts) :
0.75W 3/4W
Size / Dimension :
0.249Lx0.127W 6.32mmx3.23mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
95.3kOhms
Composition :
Metal Foil
Width :
3.2258mm
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.01%
Packaging :
Tray
Height :
635μm
Series :
FRSM
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
750mW
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
Y402795K3000T9W
VPG Foil Y402795K3000T9W
FRSM Series, Metal Foil, 95.3kOhms, 0.75W 3/4W, ±0.01%, -55°C~150°C