Y40275R00000D0W
Mfr.Part #
Y40275R00000D0W
Description
RES SMD 5 OHM 0.5% 3/4W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
150 °C
Height :
635 µm
Tolerance :
0.5 %
RoHS :
Compliant
Temperature Coefficient :
0.2 ppm/°C
Width :
3.2258 mm
Length :
6.3246 mm
Resistance :
5 Ω
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55 °C
Max Power Dissipation :
750 mW
Features :
Moisture Resistant
Datasheets
Y40275R00000D0W
VPG Foil Y40275R00000D0W
Metal Foil, 5 Ω, 0.5 %,