Y40235K11000Q0R
Mfr.Part #
Y40235K11000Q0R
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 5.11KOHM 0.02% 0.3W 1206
Metal Foil
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.3W
Height :
635μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.062W 3.20mmx1.57mm
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Length :
3.2004mm
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.5748mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Series :
FRSM
Resistance :
5.11kOhms
Tolerance :
±0.02%
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Power Dissipation :
300mW
Datasheets
Y40235K11000Q0R
VPG Foil Y40235K11000Q0R
FRSM Series, Metal Foil, 5.11kOhms, 0.3W, ±0.02%, -55°C~150°C