Y4023120R000Q0W
Mfr.Part #
Y4023120R000Q0W
Description
RES SMD 120 OHM 0.02% 0.3W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Power Supply :
100-240 VAC
Number of Terminations :
2
Cal Controls
Case Code (Imperial) :
Display Type :
LED
Resistance :
120 Ω
Max Operating Temperature :
150 °C
Length :
3.2004 mm
Temperature Coefficient :
0.2 ppm/°C
Width :
1.5748 mm
Max Power Dissipation :
300 mW
Number of Outputs :
3
Input Type :
RTD, Thermocouple
Output Type :
Linear Voltage, Relay
Features :
Moisture Resistant
Composition :
Metal Foil
Case Size :
1/16 DIN
Approvals :
CE, cUL, FM, UL
Min Operating Temperature :
-55 °C
Case Code (Metric) :
Tolerance :
0.02 %
RoHS :
Non-Compliant
Datasheets
Y4023120R000Q0W
VPG Foil Y4023120R000Q0W
Metal Foil, 120 Ω, 0.02 %,