Y40222K24090T0W
Mfr.Part #
Y40222K24090T0W
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES SMD 2.2409K OHM 1/5W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.2W 1/5W
Tolerance :
±0.01%
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Resistance :
2.2409kOhms
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Length :
2.032mm
Size / Dimension :
0.080Lx0.050W 2.03mmx1.27mm
Width :
1.27mm
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Series :
FRSM
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Power Dissipation :
200mW
Datasheets
Y40222K24090T0W
VPG Foil Y40222K24090T0W
FRSM Series, Metal Foil, 2.2409kOhms, 0.2W 1/5W, ±0.01%, -55°C~150°C