Y16902R50000Q0L
Mfr.Part #
Y16902R50000Q0L
Description
RES 2.5 OHM 8W 0.02% TO220-4
Height :
21.463mm
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Series :
VPR221Z
TO-220-4
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Max Power Dissipation :
8W
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
3.81mm
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
4
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
8W
Tolerance :
±0.02%
Supplier Device Package :
TO-220
Length :
10.16mm
Composition :
Metal Foil
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
2.5Ohms
Datasheets
Y16902R50000Q0L
VPG Foil Y16902R50000Q0L
2.5Ohms, 8W, Metal Foil,