Y16900R50000B9L
Mfr.Part #
Y16900R50000B9L
Description
RES 0.5 OHM 8W 0.1% TO220
Height :
21.463mm
Power (Watts) :
8W
Composition :
Metal Foil
Max Power Dissipation :
8W
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Resistance :
500mOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
10.16mm
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
TO-220
Width :
3.81mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm