Y16900R50000A0L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
Y16900R50000A0L
Manufacturer
VPG Foil
Package / Case
TO-220-4
Datasheet
Download
Description
RES 0.5 OHM 8W 0.05% TO220
Manufacturer :
VPG Foil
Product Category :
Through Hole Resistors
Supplier Device Package :
TO-220
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Composition :
Metal Foil
Series :
VPR221Z
Width :
3.81mm
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Max Power Dissipation :
8W
Resistance :
500mOhms
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
8W
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
TO-220-4
Height :
21.463mm
Length :
10.16mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±0.05%
Number of Terminations :
4
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Packaging :
Bulk
Datasheets
Y16900R50000A0L
VPG Foil Y16900R50000A0L
500mOhms, 8W, Metal Foil,