Y16901R50000B9L
Mfr.Part #
Y16901R50000B9L
Description
RES 1.5 OHM 8W 0.1% TO220-4
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Number of Terminations :
4
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Height :
21.463mm
Resistance :
1.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Feature :
Moisture Resistant, Non-Inductive
Published :
Max Power Dissipation :
8W
Tolerance :
±0.1%