Y169016R9500B9L
Mfr.Part #
Y169016R9500B9L
Description
RES 16.95 OHM 8W 0.1% TO220-4
Through Hole Resistors
Packaging :
Bulk
Width :
3.81mm
Series :
VPR221Z
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Foil
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
10.16mm
Number of Terminations :
4
Supplier Device Package :
TO-220
Height :
21.463mm
Power (Watts) :
8W
Temperature Coefficient :
±0.2ppm/°C
Resistance :
16.95Ohms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
8W
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.845 21.46mm
Size / Dimension :
0.400Lx0.150W 10.16mmx3.81mm
Datasheets
Y169016R9500B9L
VPG Foil Y169016R9500B9L
16.95Ohms, 8W, Metal Foil,