XB24CASIT-001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
XB24CASIT-001
Manufacturer
Digi
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
RX TXRX MOD 802.15.4 RP-SMA TH
Stock
428
In Stock :
428
Manufacturer :
Digi
Product Category :
RF Transceiver Modules and Modems
Voltage - Supply :
2.1V~3.6V
RF Family/Standard :
Antenna Type :
Antenna Not Included, RP-SMA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current - Transmitting :
45mA
Sensitivity :
-102dBm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Module
Serial Interfaces :
SPI, UART
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Current - Receiving :
31mA
Mounting Type :
Through Hole
Data Rate :
1Mbps
Series :
XBee® 802.15.4
Packaging :
Tray
Published :
2016
Utilized IC / Part :
EM357
Frequency :
2.4GHz
Power - Output :
8dBm
Factory Lead Time :
2 Weeks
Datasheets
XB24CASIT-001
Digi XB24CASIT-001
2.4GHz 802.15.4 -40°C~85°C 2.1V~3.6V SPI, UART Tray Antenna Not Included, RP-SMA 1Mbps 8dBm -102dBm Module
XB24CASIT-001 Overview
Through Hole is used for RF Transceiver' mounting.For optimal performance, this RF Transceiver module makes use of the Tray package.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the Transceiver is in operation.As a member of the XBee® 802.15.4 family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.2.1V~3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.
XB24CASIT-001 Features
Through Hole
Tray package
2.1V~3.6V volts