WW7JB68K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW7JB68K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 6.5W, 68 KOHM, 5%
Stock
60
In Stock :
60
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package :
Bulk
Number of Terminations :
2
Composition :
Wirewound
Series :
WW
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.312" Dia x 1.025" L (7.92mm x 26.04mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Failure Rate :
Package / Case :
Tolerance :
±5%
Resistance :
68 kOhms
Features :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
6.5W
Datasheets
WW7JB68K0
Stackpole Electronics, Inc. WW7JB68K0
68 kOhms, 6.5W, Wirewound,