WW7JB12K0
Mfr.Part #
WW7JB12K0
Description
RES, WW, 7W, 12 KOHM, 5%
2
Max Operating Temperature :
350 °C
Axial, Through Hole
Failure Rate :
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Features :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Resistance :
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Technology :
Wire Wound
Height - Seated (Max) :
RoHS :
Non-Compliant
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Package :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
6.5W
Min Operating Temperature :
-55 °C
Size / Dimension :
0.312 Dia x 1.000 L (7.92mm x 25.40mm)
Tolerance :
5 %
Datasheets
WW7JB12K0
Stackpole Electronics, Inc. WW7JB12K0
FIXED RESISTOR WW Series, Wirewound, 12000, 6.5W, 5 %, -55°C ~ 350°C