WW5JTR500
Mfr.Part #
WW5JTR500
Description
RES 0.5 OHM 5% 5W AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Tolerance :
±5%
Diameter :
7.92mm
Resistance :
500MOhm
Axial
Published :
e3
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
2
Max Power Dissipation :
5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
5W
Temperature Coefficient :
±90ppm/°C
Datasheets
WW5JTR500
Stackpole Electronics, Inc. WW5JTR500
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 500mOhm, Wirewound,