WW5JB10K0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW5JB10K0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES, WW, 5W, 10 KOHM, 5%
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
WW
Power Rating :
5 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
Power (Watts) :
5W
Product Status :
Active
Features :
Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Resistance :
Application :
High Power
Package :
Bulk
Supplier Device Package :
Axial
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Composition :
Wirewound
Height - Seated (Max) :
Length :
22.23 mm
Package / Case :
Termination Style :
Size / Dimension :
0.312 Dia x 0.875 L (7.92mm x 22.23mm)
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 350 C
Diameter :
7.92 mm
Datasheets
WW5JB10K0
Stackpole Electronics, Inc. WW5JB10K0
WW Series, Wirewound, 10000, 5W, ±5%, -55°C ~ 350°C