WW5JB20R0
Mfr.Part #
WW5JB20R0
Description
RES, WW, 5W, 20 OHM, 5%
Tolerance :
±5%
Number of Terminals :
Moisture Resistant
Technology :
Wire Wound
Length :
22.23 mm
Diameter :
7.92 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
5W
Resistance :
20 Ohms
Termination Style :
Power Rating :
5 W
Datasheets
WW5JB20R0
Stackpole Electronics, Inc. WW5JB20R0
FIXED RESISTOR, 20 Ohms, 5W, Wirewound,