WW5JT43K0
Mfr.Part #
WW5JT43K0
Description
RES 43K OHM 5% 5W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Tolerance :
±5%
Diameter :
7.92mm
Published :
Number of Terminations :
2
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Series :
WW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 11 INCH
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Power Rating :
5W
Rated Power Dissipation (P) :
5.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
43kOhm