WW5JT3R00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW5JT3R00
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 3 OHM 5% 5W AXIAL
Stock
362
In Stock :
362
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR, 11 INCH
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.91 mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±5%
Mount :
Axial, Through Hole
Number of Terminations :
2
Resistance :
3Ohm
Series :
WW
Published :
2010
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
20 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
5.1W
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
WW5JT3R00
Stackpole Electronics, Inc. WW5JT3R00
Axial, Through Hole FIXED RESISTOR, 3Ohm, Wirewound,