WW5JB50R0
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
WW5JB50R0
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 50 OHM 5% 5W AXIAL
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
5W
Feature :
Moisture Resistant
Package / Case :
Axial
Mount :
Axial, Through Hole
Factory Lead Time :
20 Weeks
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Resistance :
50Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Series :
WW
Composition :
Wirewound
Datasheets
WW5JB50R0
Stackpole Electronics, Inc. WW5JB50R0
Axial, Through Hole 50Ohm, Wirewound,