WW5JB40R0
Mfr.Part #
WW5JB40R0
Description
RES 40 OHM 5% 5W AXIAL
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wirewound
Max Operating Temperature :
350°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
22.225mm
Number of Terminations :
2
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Max Power Dissipation :
5W
Power (Watts) :
5W
Size / Dimension :
0.312Diax0.875L 7.92mmx22.23mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
40Ohms
Feature :
Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~350°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Axial, Through Hole
Datasheets
WW5JB40R0
Stackpole Electronics, Inc. WW5JB40R0
Axial, Through Hole 40Ohms, 5W, Wirewound,