WW5JB2R00
Mfr.Part #
WW5JB2R00
Description
RES, WW, 5W, 2 OHM, 5%
Through Hole Resistors
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
7.92 mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
High Power
Number of Terminals :
Power Rating :
5 W
Operating Temperature :
-55°C ~ 350°C
Number of Terminations :
2
Technology :
Wire Wound
Resistance :
2 Ohms
Length :
22.23 mm
Power (Watts) :
5W
Datasheets
WW5JB2R00
Stackpole Electronics, Inc. WW5JB2R00
FIXED RESISTOR, 2 Ohms, 5W, Wirewound,