WSC01/22R000FEA
Mfr.Part #
WSC01/22R000FEA
Package / Case
2012 J-Lead
Datasheet
Download
Description
RES SMD 2 OHM 1% 1/2W 2012
Stock
6
In Stock :
6
Wirewound
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
2Ohm
Operating Temperature :
-65°C~175°C
Case Code (Imperial) :
2012
Case Code (Metric) :
5032
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
33 Weeks
Mount :
Surface Mount
Power Rating :
500mW
Voltage - Rated DC :
1V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
2012 J-Lead
Published :
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.18mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.200Lx0.125W 5.08mmx3.18mm
Number of Terminations :
2
Lead Free
Feature :
Pulse Withstanding
Height :
2.44mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Series :
WSC
Working Voltage :
1V
Height Seated (Max) :
0.111 2.82mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Datasheets
WSC01/22R000FEA
Vishay / Dale WSC01/22R000FEA
FIXED RESISTOR WSC Series, Wirewound, 2Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -65°C~175°C